Pielęgnacja włosów... Lśniące i pachnące

Drogie moje, dawno przeminęły czasy kiedy na naszych łazienkowych półkach stała jedna butelka szamponu, ta sama dla każdego domownika. Tak właśnie być powinno, ponieważ włosy różnią się a przez to mają inne wymagania a szampony stały się dużo bardziej specjalistyczne. 

Na samym początku warto było by rozwinąć termin szampon - nazwa nawiązuje do tradycyjnego perskiego i hinduskiego masażu włosów preparatami ziołowymi. Sto lat temu mianem szamponu określano perfumowane mikstury do mycia włosów, które stopniowo zastąpiły mydło. Obecnie szampon używa systematycznie ponad 95 proc. Polaków. 


Zdjęcie: Źródło Zdjęcie: Źródło

Zaraz po tym nasuwają się kolejne pytania: Jakie cechy powinien mieć dobry szampon? 
  • ma pH skóry 5,5
  • Delikatnie pachnie
  • Dobrze się pieni
  • Zawiera delikatną bazę myjącą
  • Nie podrażnia skóry ani oczu.
W jaki sposób należy myć włosy?
  1. Nalej szampon na dłoń i rozprowadź po wilgotnych włosach ( nie należy nakładać bezpośrednio na włosy).
  2. Delikatnie masuje skórę głowy za pomocą opuszek palców.
  3. Do mycia używaj ciepłej wody. Gorąca rozszerza gruczoły łojowe i drażni je, przyspieszając ich pracę. Po myciu opłucz włosy chłodną wodą, która uspokoi pracę gruczołów i zamknie łuski. 
  4. Używając suszarki, zacznij od najmniejszej mocy i najniższej temperatury, stopniowo ją zwiększając.
  5. Nie trzyj mokrych włosów ręcznikiem, ponieważ są podatne na uszkodzenia. Wystarczy, że delikatnie osuszysz je ręcznikiem a następnie rozczeszesz je grzebieniem lub szczotką z rzadkimi zębami. 
Szampon jest kosmetykiem numer jeden w naszych łazienkach, zaraz obok mydła. Decydując się na niego należy pamiętać, że szampon dobiera się do skóry głowy natomiast odżywkę do włosów. Te najbardziej uniwersalne a więc familijne, często kupowane są w dużych butelkach z myślą o wszystkich członkach rodziny. Ich główny składnik na ogół stanowi roztwór mydła potasowego lub amonowego. Dodatkowo stosuje się przeróżne zioła  i owoce takie jak rumianek ( podkreśla blask włosów jasnych i łagodzi podrażnienia), hibiskus i hennę  do włosów rudych, czarną oliwkę i kasztan do włosów ciemnych ( wzmacniają naturalny kolor i nadają piękny odcień) ze względu na ich właściwości pielęgnacyjne i lecznicze.  Szampony z dodatkiem wyciągów z owoców cytrusowych czy aloesu działają odświeżająco, Ekstrakt migdałowy dodaje lekkości, oraz zapobiega elektryzowaniu. Wosk pszczeli działa kojąco a pokrzywa czy ogórek oczyszczająco. 

Zdjęcie: Źródło


Prócz całej gamy kosmetyków do częstego mycia różnego rodzaju włosów na rynku dostępne są też preparaty specjalistyczne do włosów problemowych ( zniszczonych, rozdwajających się, farbowanych, zapobiegające wypadaniu, zwiększające objętość, zapobiegające skręcaniu). Osobna grupa produktów przygotowana jest z myślą o mężczyznach i dzieciach. 

(1) NeoGlis, 24zł (2) Clear, 12,50zł (3) Fa, 8,50zł (4) Timotei, 7zł (5) Nivea, 10zł (6) Head&Shoulders, 11zł (7) Garnier, 7zł (8) Schauma, 7zł (9) L'occitane, 60zł (10) Phenome, 72zł (11) Inter Fragrance, 35zł (12) Organique, 39zł (13) Oceanic, 18zł (14) Deborah, 25zł (15) Dr Irena Eris, 38zł
Zdjęcie: Źródło

Najpopularniejszymi są, szampony przeciwłupieżowe. Stosuje się je w zależności od potrzeb. Suchy łupież zlikwidują już łagodne szampony przeciwłupieżowe z substancjami regulującymi proces odnowy naskórka oraz ekstraktami roślinnymi o działaniu przeciwbakteryjnym. Łagodzą podrażnienia i przywracają włosom blask. W przypadku łupieżu tłustego wskazane jest stosowanie szamponu leczniczego z cynkiem. Dostępny jest już nie w aptece a w drogeriach, gdzie znaleźć można wariant przeznaczony dla kobiet i mężczyzn o różnych walorach pielęgnacyjnych. 

Głównie z myślą o kobietach skomponowano szampony do włosów farbowanych, które wyposażone zostały w filtry UV, chroniące włosy zniszczone farbą przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych a specjalnie dobrane, zawarte w nich składniki odbudowują strukturę włosa i ułatwiają rozczesywanie. Jednocześnie przedłużają świeżość koloru i nadają włosom blask. 

Zdjęcie: Źródło


Nie brak również produktów dla posiadaczek włosów przetłuszczających, których fryzury już parę godzin po umyciu stają się ciężkie i przyklejone do skóry. Szamponów przeznaczonych do tego rodzaju włosów można używać tak często jak to jest konieczne. Dzięki nim skóra głowy zostaje odtłuszczona, a cebulki włosowe ulegają znacznej poprawie. 

Włosy poddawane częstym eksperymentom i działaniu chemii np. trwałej, farbowaniu stają się matowe, szorstkie i trudne do ułożenia. Wskazane jest tu sięgnięcie po szampony przeznaczone do pielęgnacji włosów zniszczonych i suchych, które nawilżają je i chronią a także zapobiegają rozdwajaniu się końcówek. 

Skóra głowy z tendencją do przetłuszczania, o końcówkach suchych i zniszczonych wymaga od nas sięgnięcia po produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów tłustych u nasady i suchych na końcach. Odpowiednio dobrany szampon sprawia, że włosy stają się lekkie i wolniej się przetłuszczają. 

Na drogeryjnych półkach znaleźć można także szampony profesjonalne, skomponowane w oparciu o nowoczesne technologie, które dotychczas można było znaleźć tylko w salonach fryzjerskich. 

A Wy macie swoje ulubione szampony, po które sięgacie? A może za każdym razem jest to coś nowego? 

Komentarze

  1. połysk najlepiej widać na włosach ciemnych, ja lubię swoje jasne jednak aby było super używam nabłyszczaczy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja byłam kiedyś blondynką a teraz brunetka i póki co nic nie zmieniam :)

      Usuń
  2. ja własnie testuję keratin protein z hask :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie pozostawione na moim blogu komentarze :)

Internetowa wyszukiwarka ofert pracy

POSTAW KAWĘ

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © Magda bloguje